Paramotor Nedir?

Paraşüt uçuşu geçmişten günümüze en çok dikkat çeken ve tercih edilen ekstrem sporlardan birisi olmaktadır. Paraşüt uçuşunda yamaç paraşütü yapılabildiği gibi tandem uçuşlar yani iki kişilik uçuşlarda yapılabilmektedir. Hava araçları ve taşıtları arasında en hafif olan paramotorlar ise motorlu yamaç paraşütü yapmak için kullanılmaktadır. Sırtta taşınan bir motor ve büyük pervane eşliğinde uçan bu hafif hava araçları 5 kilometre yüksekliğe kadar çıkabilmektedir.

Paramotor araçlar genellikle en kolay hareket ettirilen ve en hafif araçlardan birisi olmaktadır. Paramotor yani motorlu yamaç paraşütleri powered paragliding olarak da bilinmektedir. Paramotorlarda sırt kısmında 1 adet motor bulunmaktadır. Bu motor sayesinde pilot ileri doğru hareket ederken aynı zamanda yükselmeye başlar. Paramotorda paraşüt uçuşlarında kullanıldığı gibi kanat yani paraşütler bulunmaktadır. Paramotor dünyada ilk defa 1980 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

İlginizi çekebilir: Çocuklar Paraşüt Uçuşu Yapabilir Mi?

En güvenli uçuşlardan birisi olarak gösterilen paramotorlar için 20 ila 40 metrelik düz bir alan yeterli olmaktadır. Paramotor kullanabilmek için sertifikalı eğitim kurumlarından eğitim alınması gerekmektedir. Düzenlenen eğitimler 10 gün ile 2 ay kadar sürmektedir. Paramotor uçuşlarında belirlenen bölgeler dışında uçuş yapmak yasaktır. Paramotor yamaç paraşütünde olduğu gibi güçlü rüzgarlar karşısında kullanılmamalıdır. Paramotor hava şartlarından etkilenmeyen hafif ve kolay kullanılabilen bir motorlu yamaç paraşüt aracıdır. Paramotor kullanabilmek için temel yamaç paraşüt eğitimlerinin alınması gerekmektedir 

Paramotor Nedir?
Paramotor Nedir?

Paramotor ile Yamaç Paraşütü Aynı Mı?

Paramotor uçuşları ile paraşüt uçuşları arasında farklar bulunmaktadır. İki uçuşun benzer olduğunu savunmak neredeyse imkansızdır. Yamaç paraşütünde havalanmak için herhangi bir yamaç ya da dağlık bir alan gerekirken paramotorda düz bir alan olması yeterlidir.

Yamaç paraşütünde termaller yakalanarak yükselir ancak paramotorda bu durum farklıdır. Paramotorlarda bulunan motor sayesinde yükselmek yamaç paraşütünden daha kolay olmaktadır. Yamaç paraşütü yapılırken hatasız bir iniş için ince hesaplar gerekmektedir. Ancak paramotor uçuşlarda hatalı bir iniş sonrasında dahi tekrar yükselme imkanı bulunmaktadır 

Paramotor Nedir?
Paramotor Nedir?

Paramotor Eğitimlerine Kimler Katılabilir?

Paramotor eğitimleri 10 gün ile 2 ay arasında değişiklik göstermektedir. Paramotor eğitimlerine katılmak isteyenler öncelikle yamaç paraşütü orta seviye yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir. Teorik dersler tamamlandıktan sonra yer çalışmalarına geçilmektedir. Paramotor yer çalışmalarında düz ve ters kalkış teknikleri yapılmaktadır.

Bunun dışında paramotor eğitimine 16 ile 68 yaş aralığındaki herkes katılabilmektedir. Paraşüt uçuşlarında olduğu gibi paramotor eğitimlerin de ve uçuşlarında da boy ve kilo sınırlandırması bulunmaktadır. Belirlenen ölçülerde paramotor eğitimleri için 40 kilo üstü ve 95 kilo altı olan her birey sağlık sorunu olmadığı sürece paramotor eğitimlerine katılabilmektedir. Aynı zamanda paramotor eğitimleri için yamaç paraşütü başlangıç eğitimini başarıyla tamamlamak da gerekmektedir.

Yorum yapın

Call Now Button