İstanbul’da Paraşüt Uçuşu Yapılır Mı?

İstanbul’da şehrin yoğunluğundan uzaklaşmak isteyenler paraşüt uçuş noktalarına akın etmektedirler. Türkiye eşsiz güzelliğe sahip doğası ile yerli yabancı turistleri büyülemektedir. İnsanlar geçmişten günümüze uçmaya ayrı bir ilgi duymaktadır. Paraşüt uçuşu özel bir kalkış ve iniş gerektirmeyen bir hava sporudur. Belirlenen yüksek tepe ve yamaçlardan uygun ortamla birlikte gökyüzünden süzülerek iniş noktasına varılmaktadır.

Özellikle İstanbul’un nüfus kalabalığı ve yoğun çalışma hayatı düşünüldüğünde ekstrem sporları ilgi duyanların yakın çevredeki paraşüt uçuş noktalarına akın ettiği görülmektedir. Paraşüt uçuşu ekstrem bir spor olmasının yanı sıra son dönemlerde herkesin ilgi duyduğu bir hava sporu haline gelmiştir. Özellikle tatile giden yerde ve yabancı turistleri tatil esnasında paraşüt uçuşu için de vakit ayırdıkları görülmektedir.

İstanbul kalabalık bir şehir olmasının yanı sıra trafiği ve yaşam standartları ile de insanları yormaktadır. Günlük hayatın sıkıntısından ve stresinden uzaklaşmak isteyen bireyler ise İstanbul’a en yakın bölgede olan Ormanlı Çatalca’da paraşüt uçuşu yapmak için gitmektedirler. Çatalca orman bölgesinde hazırlanmış olan kalkış ve iniş noktaları sayesinde 10 kilometrelik sahil bandında 20 dakika boyunca adrenalin dolu bir uçuş gerçekleştirilmektedir.

İstanbul’da Paraşüt Uçuşu Yapılır Mı?
İstanbul’da Paraşüt Uçuşu Yapılır Mı?

Çatalca Ormanlı yamaç paraşüt noktası İstanbul’a 80 kilometre mesafede yer almaktadır. Daha önceden de bahsettiğimiz gibi yalnızca paraşütçüsü değil tatil amacıyla da aynı bölgelerde yer alan deniz ve plajlar tercih edilmektedir. Çatalca Ormanlı bölgesi denizi ve plajı ile günün stresi sıkıntısından uzaklaşmak isteyen İstanbullulara aynı zamanda paraşüt uçuşu yapma imkanı da vermektedir 

İstanbul’da Paraşüt Uçuşu Yapılan Yerler

5 yaş ve 110 kilonun altında olan çoğu birey paraşüt uçuşu yapabilmektedir. Paraşüt uçuşunda kilo ve boy sınırı olmasının bir diğer sebebi ise yolcu ile pilot arasındaki dengeyi koruyabilmekten kaynaklanmaktadır. Paraşüt uçuşu adrenalin ve özgürlüğün bir arada olduğu bir hava sporudur. Kuş misali gökyüzünde süzülürken denizin maviliğini ormanın yeşilliğini bir arada görmek ve bu deneyimi tadabilmek bu sporu vazgeçilmez hale gelmesine neden olmuştur. Paraşüt uçuşu denildiğinde akla ilk Fethiye Ölüdeniz gelmiş olsa da İstanbul’un eşsiz güzellikte paraşüt uçuş noktaları bulunmaktadır.

  • Çatalca Ormanlı köyü 

Çatalca’nın en az bilinen köylerinden birisi olan Ormanlı’da yer alan paraşüt uçuş noktası son zamanlarda adını duyurmaya başlamıştır. Özellikle İstanbul’da yer alan ve paraşüt uçuşu ile ilgilenen bireylerin amatör olarak ilk uğradıkları nokta Çatalca’nın Ormanlı köyü olmaktadır. Ormanla 15 kilometrelik sahil şeridi ne sahiptir. Aynı zamanda 30 metrelik yamaçlardan kalkış sağlanan ormanla paraşüt uçuş noktasında yükseklik ise 80 ile 120 metre arasında değişmektedir.

İstanbul’da Paraşüt Uçuşu Yapılır Mı?
İstanbul’da Paraşüt Uçuşu Yapılır Mı?
  • Karaburun

İstanbul’da paraşüt uçuşu yapılan bir diğer nokta ise İstanbul’un bir diğer ucu olan Karaburundur. Karaburun tandem uçuşları ile ünlüdür. Oldukça rüzgarlı olması ile tanınan bu paraşüt uçuş noktası Arnavutköy ilçesine bağlı Karaburun’da gerçekleştirilmektedir.

  • Şile

İstanbul’un en gözde mekanlarından birisi olan Şile ve Ağva bölgesi hafta sonları yine yerli ve yabancı turist akınına uğramaya devam etmektedir. Uçuşlar eşliğinde mekanın güzelliği daha da ortaya çıkmaktadır. 

  • Pendik Aydos

Pendik Aydos paraşüt uçuş noktası eskiden çok popülerdi ancak şu an o popüleritesini kaybetmiş durumda. İstanbul’da en güzel uçuşların yapıldığı mekanlardan birisi olan Pendik Aydos bir taraftan yarımadayı görürken diğer taraftan Heybeliada ve Burgazada gibi adaları yukarıdan görme imkanı sunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Çocuklar Paraşüt Uçuşu Yapabilir Mi?

Yorum yapın

Call Now Button