Çocuklar Paraşüt Uçuşu Yapabilir Mi?

Paraşüt uçuşu ile doğanın sunmuş olduğu bütün güzellikler göz önüne serilmektedir. Özellikle adrenalin tutkunlarının sıklıkla yapmış olduğu paraşüt uçuşları uzman pilotlar eşliğinde yapıldığında herhangi bir eğitim alınmadan da yapılabilmektedir. 1980’li yılların başında keşfedilen paraşüt uçuşu ekstrem sporların başında gelen ve en çok tercih edilen dallardan birisi olmuştur.

Özellikle yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Fethiye Ölüdeniz’de yer alan yamaç paraşüt uçuşları yılın her mevsiminde ziyaretçi akınına uğramaktadır. Özellikle gençlerin yapmayı daha çok tercih ettiği paraşüt uçuşunu son dönemlerde çocuklar için de merak etmişlerdir. Paraşüt uçuşu yapılırken yalnızca 5 yaşından büyük çocukların uçmasına izin verilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte çocuklar da rahat bir şekilde paraşüt uçuşu yapabilmektedir. 5 yaşından büyük çocukların uçması için tasarlanmış olan korunaklı emniyet kemerleri ve küçük oturma alanları özel olarak tasarlandıkları için riski teşkil etmemektedir.

Tandem uçuşundan farklı olmayan bu paraşüt uçuşlarında ailenin rızası istendikten sonra çocuğun korkmaması en önemli faktörlerden birisi olmaktadır. Uçuş başladığı andan itibaren pilot ve çocuk arasında bir bağ kurulmakta çocuğu sakinleştirmek için uçuş hakkında bilgiler verilmektedir. 5 yaşından büyük 18 yaşından küçük bütün çocukların aile izniyle uçuş yapması gerekmektedir. Yamaç paraşütü için ise yaş sınırı 16 olarak belirlenmektedir. 16 yaşından küçük olan her çocuk için aile izni şart tutulmaktadır.

Çocuklar Paraşüt Uçuşu Yapabilir Mi?
Çocuklar Paraşüt Uçuşu Yapabilir Mi?

Paraşüt uçuşunda özellikle yükseklik korkusu olan ve kalp rahatsızlığı yaşayan kişilerin uçmasına izin verilmemektedir. Bunların dışında sara, astım hastası ve hamile kişiler de paraşüt uçuşu yapamaz. Paraşüt uçuşunda aileler her ne kadar çocukları ile birlikte uçmak isteseler de tek kişi olarak gerçekleştirilebilen paraşüt uçuşları tandem yani iki kişilik olarak da gerçekleştirilebilmektedir. Uzman bir pilot eşliğinde yapılması gerekilen bu sporda aileler çocukları ile birlikte olmak istediklerinde aynı anda uçuşa geçerek yan yana uçmayı deneyimleyebilirler.

Paraşüt Uçuşunda Yaş Sınırlaması Var Mı?

Paraşüt uçuşu bilindiği üzere ekstrem bir spordur. Özellikle adrenalin tutkunlarının tercih etmiş olduğu paraşüt uçuşlarında aileler çoğu zaman çocuklarının da bu deneyimi yaşamasını isterler. Ancak her ne kadar riskli olarak görülmemiş olsa da paraşüt uçuşunda da riskler olduğu için uçuşta yaş sınırlaması vardır. Paraşüt uçuşuna 5 yaşından büyük çocuklar katılabilmektedir. Tandem uçuşlarda yer alan uzman pilotlar eşliğinde ailenin izni ile birlikte uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Yamaç paraşütü uçuşlarında ise yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir. 16 yaşından küçük her çocuk ailesinin izni olmadan uçamamaktadır.

İlginizi çekebilir: Dünyada En Çok Paraşüt Uçuşu Yapılan Yerler?

Paraşüt Uçuşunda Boy ve Kilo Sınırlandırması Var Mı?

Paraşüt uçuşu hakkında merak edilen sorulardan bir diğeri de boy kilo sınırlamasının olup olmadığı oldu. Yolcunun rahat bir şekilde manzaranın keyfini çıkartabilmesi ve güvenli bir şekilde seyahat edebilmesi için  boy ve kilo sınırlandırması bulunmaktadır. Boy kilo sınırının uyumlu olmadığı zamanlarda pilot sorun yaşayabileceği için güvenli uçuş ilk plana konulmaktadır. Paraşüt uçuşunda üretilen bütün malzemeler yükler ile hesaplanmaktadır. Bu yüzden pilot ve yolcusu için kilo sınırı getirilmiştir.

Çocuklar Paraşüt Uçuşu Yapabilir Mi?
Çocuklar Paraşüt Uçuşu Yapabilir Mi?

Yaşanacak sorunların ilk başında ise kalkış esnasında pilot ve yolcunun aynı anda hareket etmeleri yer almaktadır. Paraşüt uçuşunda doğa gereği yük artmaya başladıkça hız da artmaya başlar. Bu yüzden eğer ağırlık fazla olursa istenilen noktaya inilemez. Paraşüt uçuşunda bayanlarda 45 ile 85 kiloları baz alınırken erkeklerde ise 45 ile 100 kilo baz alınmaktadır. Boy sınırlandırması 2 metredir.

Yorum yapın

Call Now Button