Yedek Paraşüt

Yamaç paraşütünde yedek paraşüt var mı?

Hemen sorumuzu yanıtlayalım tabii ki yedek paraşütümüz var. Ölüdeniz yamaç paraşütü konusunda çok fazla misafir ağırladığımız bir nokta ve paraşüt pistimiz Babadağ 1969 metre. Bu yüksekliğin etkisindenimdir bilinmez yolcularımızın sorduğu ilk soru genelde yedek paraşütümüz var mı ? Şahsi olarak hiç yedek paraşüt kullanmak zorunda kalmadım ama yaklaşık sahip olduğum 9.000 sorti uçuşun tamamında yedek paraşüt taşıdım. Yedek paraşütü konusu bir seçenek değil bir zorunluluktur.

peki yedek paraşüt neden zorunlu?

Yedek paraşüt acil durumlarda kullanılmak üzere yanımızda taşımak zorunda olduğumuz uçuş ekipmanımızın bir parçasıdır. Ana paraşütümüzün başına istenmeyen bir olay geldiğinde bizlerde bu yedek paraşütü kullanıp güvenli bir şekilde yere inmeyi amaçlarız. Paraşütün başına bir şey gelme ihtimali çok çok düşüktür, standart bir uçuş sırasında kesinlikle yamaç paraşütünün başına bir iş gelmez.

Ama ya paraşüte yırtıcı bir kuş saldırır yada görmeden paraşüt iplerinizin arasına dolanır kalırsa, yada gökyüzünde özelliklede ölüdeniz gibi yamaç paraşütünün yoğun yapıldığı yerde başka bir yamaç paraşütü ile çarpıştığınızda bir yedek paraşütüne ihtiyacınız olabilir. Buna diğer ihtimalleri de ekleyelim ve reel olalım. Yamaç paraşütünün eskimekten kaynaklı yırtılması, havada beklenmedik ağır bir türbülans sonrası yaşanacak olumsuz durumlar neticesinde ve akrobasi manevraları sırasında yamaç paraşütünün iplerine dolanması gibi durumlar yaşanma ihtimali var.

Tüm bu sebeplerden ötürü Ölüdeniz Babadağ uçuş yönergesi ve yamaç paraşütü otoritesi yedek paraşütü zorunlu kılmıştır. 2. bir şansı kim istemez ki zaten 🙂

nasıl güveneceğiz?

Fethiye yamaç paraşütü uçuşlarının güvenliğinden şuanda Ölüdeniz Babadağ slot merkezi sorumludur. Mevcutta yürürlükte olan babadağ yamaç paraşütü yönergesi gereği: yedek paraşütler her 6 ayda bir detaylı olarak kontrol edilmedi, havalandırılmalı ve tekrar katlanıp kayıt altına alınmalıdır. Bu bakım sürecinin sebebi nem, darbe vb etkilerden dolayı yedek paraşüt iplerinin dağılması, zamana bağlı olarak yedek paraşüt iplerini bir arada tutan lastiklerin çürümesi vs. bir çok yıpratıcı sebep vardır. Yedek paraşütleri hiç kullanmasak dahi bu yıpratıcı etkiler yaşanır ve bir aksilik yaşadığımızda yedek paraşütün hemen açılmasını isteriz. Şunu bilmekte fayda var tüm bu bakım süreci 1 saniye daha kazanmak için yapılır. Hiç bakıma tabi olmasa bile yedek paraşüt yine de açılacaktır.

tandem yamaç paraşütün de yolcularda da yedek var mı?

Tandem yamaç paraşütü ekipmanlarımızın arasında 1 tane yedek paraşüt vardır. Bu yedek paraşüt hep pilota hem yolcuya bağlıdır, taşıma kapasitesi her 2 kişiyi de taşıma kotasına sahiptir. Bu yedek paraşütü ise arka tarafta oturan pilotun harnesine yerleştirilmiştir ve kontrolü pilottadır. Yamaç paraşütünde bir aksilik olduğunda pilotunuz kısa sürede durumuz düzeltecektir. Eğer ki durum düzelmezse hemen yedek paraşütünü açacak ve sizi güvenli bir şekilde yere indirecektir.

Peki neden tandem yolcularımıza yedek paraşüt vermiyoruz? Bu başımıza gelebilecek bir çok traji komik olayın başlangıcı olabilir di 🙂 İlk sorusu yedek paraşüt var mı olan misafirlerimiz, ilk türbülansta yedek paraşütü atabilir ve bizi babadağın ıssız yamaçlarına indirebilirdi 🙂

ölüdeniz de yedek paraşüt atıldı mı?

Fethiye ölüdeniz baba dağdan yapılan uçuşlarda 2009 dan günümüze kadar tutulan istatistiklerde, sadece 2 adet yedek paraşüt ile iniş yapılmıştır. Bu yedek paraşüt inişlerinin biri 2009 diğeri ise 2011 yılında gerçekleşmiştir. Sayılar ile konuşmak gerekirse 11 yılda ortalama 1,560,000 uçuş yapılmış 2 adet yedek paraşütle iniş gerçekleşmiştir. İstatiksel açıdan oldukça düşük bir orandır. Bunlardan 1 tanesi 2 paraşütün çarpışması diğeri ise akrobasi esnasında eski olan paraşütün yırtılmasından kaynaklı yaşanmıştır.
Güncel babadağ yamaç paraşütü yönergesinde önlemler arttırılmış ve denetimler sıklaşmıştır. Özellikle eski malzeme kullanımı özenle denetlenmektedir.

Her şey den önce güvenlik diyoruz, uçmanın en kolay ve güvenli yolu olan yamaç paraşütüne sizleri davet ediyoruz. Korkularınızın sizi engellemesine izin vermeyin, cesaret sizinle olsun : ) Ölüdeniz de görüşmek üzere hoşça kalın.

Yorum yapın

Call Now Button