Yamaç Paraşütü Güvenli mi?

Yamaç Paraşütü Güvenlimi?

En çok sorulan sorulardan birisidir yamaç paraşütü güvenli mi sorusu. Yamaç paraşütü 1980 lerin başında keşfedilmiş 1990 larda ise bir spor dalı olarak anılmaya başlanmıştır. Yamaç paraşütü bilinenin aksine ekstrem bir spor dalı değil literatürde doğa sporu olarak geçmektedir. Havacılığın her alanında olduğu gibi yamaç paraşütünde de çok katı kurallar vardır ve bu kurallar disiplinli bir şekilde her aşamada uygulanmaktadır.

Yamaç paraşütünde sporcu olabilmek için minimum 1 yılık bir eğitim ile başlangıç seviyesi pilot seviyesine ulaşılabilirken deneyimli bir pilot olmak için minimum 4 yıllık bir eğitim gerekmektedir. Yamaç paraşütü tandem (çift kişilik uçuş) eğitmeni olabilmek için ise, deneyimli pilot seviyesine ulaştıktan sonra 1 yıllık bir eğitimin ardından tandem pilotu olunabiliyor. 5 yıllık eğitim serüveninin ardından eğitim son bulmuyor. Bünyemizde çalışan her pilot yılda 2 defa acil durum manevralarını içeren SIV eğitimini yapmaktadır.

Uçuş yaptığımız Fethiye ölüdeniz Babadağ da uçuşları kontrol eden uçuş kontrol heyeti bulunmakta. Bu heyet her yıl uçuş ekipmanlarının kontrolü, her pilotun sağlık durumu ile ilgili heyet raporlarını kontrol etmekte. Online olarak her pilota anlık meteoroloji bilgilerinin ulaşabileceği platformları sağlamaktadır. Uçuşlar hem pilot nezdinde hem de uçuş kontrol heyetinin teknik desteği sayesinin de riskleri minimuma indirip siz değerli yolcularımızı güven içerisinde uçuruyoruz.

İstatiksel açıdan bakmak gerekirse ortalama bir sezonda 150 bin kişi Fethiye ölüdeniz Babadağ dan uçuş yapmakta. Tandem uçuşlarda ki en son ölümlü kaza ise 2014 yılında yaşanmıştır. Medyaya yansıyan kazaların çoğu Fethiye ölüdeniz Babadağ daki amatör tek kişilik uçuşlarda yaşanmaktadır.

Fly Liberty Ailesi olarak ilk önceliğimiz her zaman güvenlik olmuştur. Uçuşlar sırasında en ufak bir olumsuz durumla karşılaştığında uçuşlarımızı iptal edip yolcumuzun zaman durumuna göre önümüzdeki günlere aktarmaktayız. Bünyemizde çalışan her pilot özenle seçilmiş sportif hayatlarında başarılar elde etmiş kişilerden seçilmiştir. Amacımız siz değerli yolcularımızı güven içerisinde Fethiye ölüdeniz Babadağ dan 2000 metre yükseklikten inanılmaz bir manzaranın eşliğinde bu eşsiz duyguyu yaşatmaktır.

Fethiye Ölüdeniz yamaç paraşütü uçuşlarımızda ise bizler sürekli bir denetim mekanizması içerisinde çalışıyoruz. Bu denetim mekanizmasından Türk Hava Kurumu sorumludur. Yamaç paraşütü ekipmanlarımız her yıl düzenli kontrolden geçmekte ve yenilenmekte. Her uçuş kalkış aşamasında 2. 3. görevlilerle tekrar gözden geçirilmekte. Eğitmenler psikolojik ve diğer gerekli testlere tabi olmaktadır.

Yorum yapın

Call Now Button