Paraşüt Uçuşu Yapılabilmesi İçin Gereklilikler

Yamaç paraşütü yaparken herhangi bir özel pist ya da hava aracı gerekmemektedir. Extreme bir spor olan yamaç paraşütü bolca özgürlük ve adrenalin duygusu içermektedir. Eşsiz bir manzara eşliğinde doğanın bütün renklerine şahit olduğunuz ve heyecanlı dakikalar yaşadığınız yamaç paraşütünde aynı zamanda profesyonel olma zorunluluğu da bulunmamaktadır. Herhangi bir eğitime tabi tutulmadan uzmanlar eşliğinde bu sporu yapabilir ve adrenalin duygusunu hissedebilirsiniz. 1980’li yılların başında hava sporu ile ilgilenen kişiler tarafından ortaya çıkmış olan yamaç paraşütü dağlardan ya da yüksek yamaçlardan belirli bir hız kazanarak yapılmaktadır.

Yamaç paraşütü yapabilmek için bu spora uygun mekanlarda bulunmak gerekmektedir. Eğer herhangi uzman birinin eşliğinde bu sporu yapmak istemiyorsanız ve profesyonel olarak bu spor ile ilgilenmek istiyorsanız Türk Hava Kurumu’nun ücretsiz ve sertifikalı yamaç paraşüt kursları bulunmaktadır. Paragliding olarak da bilinen yamaç paraşütü herhangi bir hava aracına ihtiyaç duyulmadan rüzgar eşliğinde yapılmaktadır. Her ne kadar rüzgar eşliğinde yapılmış olsa da hava koşulları bu ekstrem sporda büyük önem arz etmektedir.

Paraşüt Uçuşu Yapılabilmesi İçin Gereklilikler
Paraşüt Uçuşu Yapılabilmesi İçin Gereklilikler

Tavsiye edilen yazı: Akdeniz’de paraşüt uçuşu nerede yapılır?

Özellikle yağışlı ve rüzgarın sert estiği durumlarda yamaç paraşütü yapmaktan kaçınılmalıdır. Uzmanlar özellikle güneş’in yoğun olduğu zaman dilimleri içerisinde yamaç paraşütünün yapılmasının uygun olmadığını dile getirmişlerdir. Yamaç paraşütü yapılabilmek için belli şartlarda bulunmaktadır. Öncelikle hamile bayanların yamaç paraşütü yapması uygun görülmemektedir. 16 yaş sınırının bulunduğu yamaç paraşütünde boy kilo sınırlaması da bulunmaktadır. 2 metre boy sınırlaması olan yamaç paraşütünde 110 kilo sınırı bulunmaktadır. Boy kilo haricinde aynı zamanda yüksek tansiyon gibi hastalıkları olan bireylerin de bunun gibi ekstrem sporlardan uzak durması tavsiye edilmektedir.

Paraşüt Uçuşu Ne Zaman Yapılır?

Yamaç paraşütü özellikle ülkemizde en çok tercih edilen extrem sporlardan birisidir. Kuş bakışı bir şekilde doğanın tüm güzelliklerini göz önüne seren ve rüzgarın denizde bıraktığı hisle ayrı bir adrenalin duygusuna sahip olacağınız yamaç paraşütü yılın dört mevsimi yapılabildiği gibi belli şartlar dahilinde yapılması daha uygun görülmektedir. Genellikle ilkbahar ve sonbahar aralarında daha sık tercih edilen yamaç paraşütü bu mevsimlerin dışında yapılamaz diye bir kanun olmamakla birlikte bu zaman aralıklarında daha keyifli olmaktadır.

Yamaç paraşütü yapılacak olan bölgenin hava durumu büyük bir önem arz ettiği gibi havanın aşırı rüzgarlı ve yağmurlu olmamasına da dikkat etmek gerekmektedir. Uzmanlar aşırı güneşli olan bölgelerde yamaç paraşütü yapılmaması gerektiğini genellikle ılıman zamanlarda paraşüt uçuşunun uygun olduğunu dile getirmişlerdir.

Paraşüt Uçuşu Yapılabilmesi İçin Gereklilikler
Paraşüt Uçuşu Yapılabilmesi İçin Gereklilikler

Paraşüt Uçuşunda Hangi Ekipmanlara İhtiyaç Duyulur?

Yamaç paraşütünü profesyonel olarak yapmak isteyen kişiler eğitim aldıktan sonra kalkışta ve inişte emniyetli bir şekilde bu sporu tamamlayabilmek için bazı ekipmanlara ihtiyaç duymaktadırlar. Yamaç paraşütünde kullanılan ekipmanlar;

  • Kanat
  • Askı İpleri
  • Kuşam
  • Taşıyıcı Kolonlar
  • Yedek Paraşüt
  • Kask
  • Telsiz
  • Rüzgar Ölçer
  • Giysi
  • Gözlük

Yorum yapın

Call Now Button