Ordu’da paraşüt uçuşu nerede yapılır?

Paraşüt uçuşu için her ne kadar tatil beldeleri tercih ediliyor olsa da daha fazla adrenalin arayanlar Ordu Boztepe’ye yakın etmeye başladı. Adrenalin tutkunları bu sefer de yönlerini Karadeniz’in eşsiz güzellikteki yerlerinden birisi olan Ordu’ya çevirdiler. Ordu’ya gelen yerli ve yabancı paraşüt tutkunları Boztepe’den 530 rakımlı bu eşsiz güzellikteki yerden paraşüt uçuşu yapmanın ayrı bir keyif olduğunu dile getirdiler.

Tarihi ve kültürel dokusu ile Türkiye’nin eşsiz güzellikteki mekanlarından birisi olan Ordu, yeşillikleri ve doğa arkası medreseleri ile de yerli yabancı turistlerin ilgisinin odağında olmaya devam ediyor. Ordu’da bulunan irili ufaklı şelaleler, doğal göller ve kültürel miraslar paraşüt uçuşu yapanların gözde mekanlarından birisi oldu. Ordu’ya gelen yerli ve yabancı turistler hem gezmek hem de paraşütü tuşunun keyfini çıkartmak amacıyla 530 rakımlı olan Boztepe’ye akın ettiler.

Ordu’da paraşüt uçuşu nerede yapılır?
Ordu’da paraşüt uçuşu nerede yapılır?

Teleferik ile ulaşımı sağlanan ve şehir manzarası ile eşsiz bir mekan olan Boztepe, aynı zamanda Karadeniz’i kuş bakışı seyretme imkanı da sunmaktadır. Türkiye’de ilk yamaç paraşütünün yapıldığı yerler arasında yerini alan Ordu, paraşüt uçuşunda bu kadar yoğun ilgi gördükten sonra pist alanını yenilemiş ve güvenli bir uçuş için hazır hale getirilmiştir. Şehrin yamaçlarında bulunan Boztepe 450 metre yükseklikte yer almaktadır. Ordu’nun Altınordu ilçesine bağlı Şarkiye Mahallesi’nde bulunan Boztepe pist alanı uzun yıllardır faaliyet göstermektedir.

Ordu paraşüt uçuşuna kimle katılabilir?

Paraşütü yapabilmek için bilindiği üzere belli şartların sağlanması gerekmektedir. Öncelikle tansiyon ve kalp hastalığı olanların paraşüt uçuşu yapması tavsiye edilmezken hamile ve 16 yaşından küçüklerin de paraşüt uçuşuna katılmasına izin verilmemektedir. Paraşüt uçuşu eğitim alındıktan sonra tek başına yapılabildiği gibi uzman pilot eşliğinde de yapılabilmektedir.

Pilot eşliğinde yapılacak olan uçuşlarda tamamen pilotun komutlarına uyulması gerekmektedir. Paraşüt uçuşunun yapılabilmesi için hava koşulları büyük önem arz etmektedir. Paraşüt uçuşunda bayan erkek için 2 metre boy ve 110 kilo sınırı bulunmaktadır. Paraşüt uçuşuna epilepsi, astım bel ve omurga rahatsızlıkları olan kişilerin katılması onaylanmamaktadır.

Karadeniz bölgesinde paraşüt uçuşu nerede yapılır?

Karadeniz doğa harikası bir yer olarak bilinmektedir. Eşsiz bitki örtüsü ile dikkat çeken Karadeniz aynı zamanda mavi ve yeşilin uyumunun en çok görüldüğü yerdir. Karadeniz’de özellikle paraşüt uçuşunun yapıldığı yüksek rakımlı bölgeler bulunmaktadır. Trabzon’da Uzungöl’de yapılan paraşüt uçuşu Trabzon’un göl orman ve yaylalarının eşsiz güzelliklerine kuş bakışı görme imkanı sunmaktadır. Kalkış pistine 20 dakika gibi kısa bir sürede ulaşılabildiği gibi 750 metre irtifası bulunmaktadır.

Ordu’da paraşüt uçuşu nerede yapılır?
Ordu’da paraşüt uçuşu nerede yapılır?

Özellikle yaz aylarında tercih edilen Trabzon Uzungöl pisti yılın dört mevsimi kullanılabildiği gibi karlı ve yağmurlu havalarda paraşüt uçuşu yapılmamaktadır. Karadeniz’in eşsiz mekanlarından birisi daha olan Ordu paraşüt uçuşunun ilk yapıldığı yerlerden birisi olarak görülmektedir. Her yıl yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Ordu Boztepe pisti ile paraşüt uçuşunun da en çok tercih edildiği mekanlardan birisi olmaktadır.

Yorum yapın

Call Now Button