YAMAÇ PARAŞÜTÜ KİLO SINIRI

Tandem yamaç paraşütü uçuşlarında neden kilo sınırı var?

Yamaç paraşütü tandem (çift kişilik) uçuşlarında her şeyden önce gelen ilk sıradaki şey güvenliktir.
Siz değerli yolcularımızı Fethiye ölüdeniz in eşsiz manzarasında 2000 metrelik Babadağ’dan güven içerisinde uçurmak için aldığımız onlarca güvenlik önlemlerinden birisi de kilo sınırı.

Kilo sınırlamasındaki ilk amaç malzeme bilimden gelmektedir. Yamaç paraşütü kanatları özel ripstop naylon kumaşlar, dakron kaplı kevler iplerden oluşur. Gökyüzünde bizi güvende tutan koltuklarımız ise sürtünmeye güneş ışığına ve şoka dayanıklı kumaş ve kumaş kolonlarından oluşmaktadır. Bu malzemelerin testleri sırasında ortaya çıkan yükler hesaplanmış pilot ve yolcusu için kilogram sınırı getirilmiştir.

Bu sınırlamanın 2. nedeni ise kalkıştır. Kalkış sırasında pilot ve yolcu senkron içerisinde hareket etmelidir. Boy kilo endeksi uyumlu olmayan kişilerde pilot yolcusu ile senkron yaşamakta sorun yaşar. Kalkış esnasında rüzgar hızı düşük olduğunda bu senkron daha fazla önem arz etmektedir. Yolcu ve pilot orta tempo da istikrarlı bir koşu ile takeoff (kalkış alanından) ayrılmalıdırlar ki
buradaki en önemli faktör yolcunun boy kilo endeksinin sınırlar dahilinde olması ve pilotu ile senkron içinde hareket etmesidir.

Kalkıştan sonraki diğer güvenlik unsuru ise hava hızı. Yamaç paraşütü doğası gereği yüklenen yük arttıkça hızı da artmaktadır. güvenli sınırlar içerisinde uygun hızlarda sorun yaşamazken. Fazla yüklenen ağırlıklar yüzünden yaşanan en büyük sorun istenilen noktaya inilememesi. Örneğin normal ağırlıkta 1 metre kare alanı hedefleyip iniş yapabiliyorken. Fazla yüklenen yüklerde bu hedef 1 metre kareden 8-10 metre kare alana kadar büyümektedir.

Yamaç paraşütündeki kilogram sınırları pilot için 120 kilogram iken yolcu için bu sınırlama 100-105 kilogram arasındadır.

Bir anekdot 2013 senesinde uçmak için bizi tercih eden bir yolcumuz tartıya çıktığın da 130 kilogram gelmişti. Kendisini güvenli bir
şekilde uçuramayacağımızı söylediğimizde o zaman seneye görüşürüz diyerek uğurladığımız yolcumuz. 2014 senesin de 80 kilogram ile karşımıza çıktığında inanamamıştık, tam 3 kez üst üste uçuş yaptık kendisi ile.

      Her şeyden önce GÜVENLİK. FLYLİBERTY ailesi olarak bu inanılmaz yamaç paraşütü deneyimini en güvenli şekilde yaşatmak için siz değerli misafirlerimizi bekliyoruz.

Yorum yapın

Call Now Button