Türkiye’de Kaçırmayacağınız En İyi Yamaç Paraşütü Noktaları!‍

Yamaç Paraşütü : Uçsuz bucaksız mavi gökyüzünün ülkesi Türkiye, pilotlar ve yamaç paraşütü tutkunları için bir cennettir. Ülke üç kıtanın kesiştiği noktada yer almaktadır: Asya, Avrupa ve Afrika. Bu coğrafi konum, onu yamaç paraşütü yapabileceğiniz birçok güzel yere ev sahipliği yapıyor; kültürünü, tarihini ve doğal güzelliğini tek bir gezide keşfetmenin yanı sıra! Her yıl 360 günü aşkın güneş ışığı, kaya tırmanışı, mağaracılık, yürüyüş ve rafting gibi macera sporları için mükemmel çeşitli manzaralar, gizli koylarla bezenmiş muhteşem bir sahil şeridinden bahsetmiyorum bile.

Ancak, yürüyüş veya diğer herhangi bir fiziksel aktiviteden daha çok uçmayı seviyorsanız, o zaman Yamaç Paraşütü, Türkiye’yi yukarıdan keşfetmenin en iyi yoludur! Türkiye’de kaçıramayacağınız en iyi 10 Yamaç Paraşütü Noktasına göz atın!

Türkiye yamaç paraşütü

Van gölü

Van Gölü, Türkiye’nin en büyük, Ortadoğu’nun ise ikinci en büyük gölüdür. Van ilinde bulunan göl, Van ve Tatvan illerine yakındır ve Asya’nın deniz seviyesinden en büyük gölüdür. Van, güzel manzarası ve kıyısında bulunan tarihi bir şehir ile ünlüdür. Ayrıca Türkiye’nin en iyi yamaç paraşütü noktalarından biri! Van Gölü ve çevresi dünyanın en büyük mineral tuz kaynağıdır. Göl ayrıca UNESCO tarafından biyosfer rezervi ilan edildi.

Tavşanlı Deresi

Tavşanlı, Van ili Tavşanlı köyü yakınlarında bulunan küçük bir deredir. Yamaç paraşütü lansmanı, yakındaki Van Gölü nehrinin kenarında. Spot hem çapraz hem de termal rüzgar koşulları için uygundur. Deniz seviyesinden yaklaşık 1.800 m yükseklikte yer aldığından, öğrenme ve tandem uçuşları için iyi bir yer olarak kabul edilir.

Burdur Ovası

Burdur Ovası veya Burdur Kanyonları tepelerle çevrili güzel bir çayırdır. Türkiye’nin en iyi yamaç paraşütü sitelerinden biridir. Burdur Ovası, Burdur ili yakınlarında Toros Dağları’nın güney ucunda yer almaktadır. Şehir merkezine arabayla yaklaşık bir saat uzaklıktadır. Ovada araba veya minibüs ile ulaşılabilir. ova her türlü rüzgara uygundur ve ekim ayından mayıs ayına kadar yamaç paraşütü için uygundur. Yılın herhangi bir zamanında yağmur yağabileceğinden yağmurluk getirmeniz tavsiye edilir.

Türkiye yamaç paraşütü

Karacadağ

Karacadağ , Türkiye’deki yamaç paraşütü geziniz sırasında ziyaret etmek için çok ilginç bir yerdir. Karacadağ her türlü rüzgara uygundur ve ekim ayından mayıs ayına kadar yamaç paraşütü için uygundur. Fırlatma, çapraz ve termal rüzgar koşulları için uygundur. Deniz seviyesinden yaklaşık 1.800 m yükseklikte yer alan burası, eğitim uçuşları için iyi bir yer olarak kabul ediliyor.

İzmir Menderes

Menderes Kanyonları, Toros Dağları’nın batı ucunda, İzmir kenti yakınlarında yer alır. Şehir merkezine arabayla yaklaşık iki saat uzaklıktadır. Menderese araba veya minibüs ile ulaşılabilir. Her türlü rüzgara uygundur ve nisandan ekime kadar yamaç paraşütü için uygundur. Ayrıca yılın herhangi bir zamanında yağmur yağabileceğinden kalın giysiler giyilmesi ve yağmurluk getirilmesi tavsiye edilir.

Yamaç paraşütü meraklısıysanız, Türkiye geziniz sırasında bu yerleri ziyaret etmeyi unutmayın. Bu noktalar, tüm beceri seviyeleri için uygundur ve yerden yükseklerde uçmanın gizemli ve büyülü hissini yaşamak için en iyi yerler arasındadır.

Yorum yapın

Call Now Button