Tüplü Dalış 101: Yeni Başlayanlar İçin Tüplü Dalış Kılavuzu‍

Tüplü dalış, bir insan olarak yaşayabileceğiniz en heyecan verici ve ödüllendirici deneyimlerden biridir. Ayrıca hayatınızda yaptığınız en zorlu şeylerden biri olması muhtemeldir. Tüplü dalışa başlamayı düşünüyorsanız, bırakın başka bir şeyi, yüzünüzün önünde elinizi bile göremeyeceğiniz kadar karanlık suyla dolu kapalı bir alana girme ihtimali konusunda biraz gergin hissetmeniz doğaldır.

Tavsiye Yazı: Türkiye’de Kaçırmayacağınız En İyi Yamaç Paraşütü Noktaları!‍

Yolunuzu nasıl bulacaksınız? Ya bir şeyler ters giderse? Ya paniklerseniz? Tüm bunların bir anda düşünülmesi biraz bunaltıcı görünebilir, ancak doğru hazırlık ve bilgi ile tüplü dalışın gerçekten ilk göründüğü kadar korkutucu veya zor olmadığından emin olabilirsiniz.

Tüplü dalışın amacı nedir?

Tüplü dalış size okyanusu sanki bir deniz biyoloğuymuşsunuz gibi keşfetme şansı verir. Bir tüplü dalgıç olarak, yüzeyin altında uzanan muhteşem deniz yaşamını görebilirsiniz. Aynı zamanda, yüzlerce hatta binlerce yıl önce var olan batık gemi kalıntılarını ve hatta eski mercan resiflerinin kalıntılarını görebilirsiniz. Tüplü dalış da biraz egzersiz yapmanın ve dünyanın başka türlü kaçırabileceğiniz kısımlarını görmenin iyi bir yoludur.

Tüplü Dalış

Tüplü Dalış Ekipmanları

Tüplü dalış yapmak için ihtiyacınız olacak iki parça ekipman vardır: tüplü tank ve tüplü regülatör. Tüplü tank, su altındayken soluduğunuz havayı depolayan şeydir. Bir tüplü regülatörden gelen hava ile doldurulur, bu nedenle regülatörünüz için doğru şekilde takılmış bir tankla dalış yaptığınızdan emin olun. Tüplü dalışın bir parçası olarak sıklıkla kullanılan diğer ekipman parçaları, bir dalgıç giysisi, paletler ve bir dalış maskesidir. Dalış kıyafetleri, özellikle daha soğuk iklimlerde dalış yapıyorsanız, suda sizi sıcak tutmak için ısı yalıtımına sahiptir. Yüzgeçler daha verimli yüzmenize yardımcı olmak için ayaklarınıza giyilir. Dalış maskeleri, sualtını görmenizi sağlayan tüplü dalış ekipmanlarının bir parçasıdır.

Tüplü Tank İçin Önemli Etkenler

Deponuzu doldurduktan sonra, doğru bağlandığından ve doğru miktarda hava tuttuğundan emin olmak için test etmeniz gerekecektir. Bunu yapmak için, tüplü tankları regülatörünüzden çıkarmanız ve ardından regülatörü bir kase suya batırmanız gerekecektir. Regülatör suya batırıldığında, tüplü tankta kalan havayı boşaltmanız gerekecek. Regülatörden çıkan kabarcıkları göremiyorsanız, regülatörün ve tankın doğru şekilde bağlandığından emin olmalısınız. Regülatörünüzün ve tankınızın doğru şekilde bağlandığını doğruladıktan sonra scuba tankını tekrar takabilirsiniz.

Tüplü Dalış

Tüplü Dalış Yaparken Yolunuzu Nasıl Bulursunuz?

Tüplü dalışa yeni başlayanların en yaygın korkularından biri okyanusun dibinde kaybolmalarıdır. Bu tamamen anlaşılabilir bir endişedir, ancak aynı zamanda üstesinden gelinmesi düşündüğünüzden çok daha kolay olan bir endişedir. Dalgıçlar için yollarını işaretlemek için yaygın bir yöntem, bir parça ip ve bir çift makas veya pense kullanmaktır. Suyun altına girdikten sonra, ipi mercana veya bir gemi enkazına bağlayarak ve ardından bacağınıza veya kolunuza bağlayarak yolunuzu işaretlemek için kullanabilirsiniz. Keşfetmeyi bitirdikten sonra başlangıç noktanıza geri dönüş yolunu bulmak için ipi kılavuz olarak kullanabilirsiniz. İp kullanmakta kendinizi rahat hissetmiyorsanız, makarası ve ipi olan bir ip makarası da kullanabilirsiniz.

Yorum yapın

Call Now Button